Od 1986 do Dziś
1980
- 1986
Dr Maria Gross, mgr psychologii Beata Puchalska i mgr Elżbieta Szeliga postanawiają założyć hospicjum w Katowicach.
- 1987
Zaproszenie przez prałata Stanisława Puchałę, założyciela pierwszego hospicjum w Polsce - ks. Eugeniusza Dutkiewicza z Gdańska, który w wygłoszonym kazaniu przybliża ideę hospicjum.
-
Listopad 1987r. Pierwsze spotkanie wolontariuszy w Duszpasterstwie Akademickim w Katowicach. W trakcie kolejnych spotkań rozpoczynanych mszą świętą, odbywają się szkolenia z podstaw opieki i leczenia bólu, prowadzone najczęściej przez dr Jadwigę Pyszkowską.
-
Pierwszą przewodniczącą zostaje Janina Sosnowska-Rakoczy- prawnik, kapelanem - ks. Stanisław Puchała, pomaga również p. ks. Czesław Podleski. Początkowo jest trzech lekarzy i kilku wolontariuszy niemedycznych
- 1988
Styczeń 1988 r. Objęcie opieką hospicyjną pierwszej pacjentki.
1990
- 1990
Powiększa się grono pomagających. Regularnie dwa razy w tygodniu odbywają się dyżury w Duszpasterstwie Akademickim, gdzie przyjmuje się zgłoszenia chorych.
- 1991
Nową przewodniczącą zostaje Teresa Trzeciak.
- 1993
Kapelanem hospicjum zostaje ks. Jan Drob. Pod jego duchowym kierownictwem organizowane są pierwsze dni skupienia w Kokoszycach.
- 1994
Hospicjum nabywa osobowość prawną i staje się Stowarzyszeniem. Odbywa się pierwsze Walne zebranie Członków Stowarzyszenia - wybrany zostaje Zarząd i Komisja Rewizyjna.
-
31 października 1994 r. Dzięki władzom Urzędu Miejskiego w Katowicach hospicjum otrzymuje lokal przy ul. Plebiscytowej, na zasadzie użyczenia - do remontu. Środki pieniężne przyznaje Wojewódzki Zespół Pomocy Społecznej. Pomagają też sponsorzy.
-
W tym samym roku zostaje powołana do życia Wspólnota Rodzin Hospicyjnych - z inicjatywy ks. Ryszarda Mikołajczaka, kapelana Hospicjum w. Jana Kantego w Poznaniu. Pierwszą przewodniczącą zostaje Elżbieta Iwańska, rok później Jadwiga Sosnowska-Klimanek.
-
Hospicjum otrzymuje pomieszczenie magazynowe na sprzęt medyczny, udostępniany podopiecznym nieodpłatnie.
- 1995
6 marca 1995 r. Poświęcenie nowej siedziby hospicjum - dyżury odbywają się cztery razy w tygodniu.
- 1997
Obchody 10-lecia działalności. Uroczystą mszę w siedzibie koncelebrują ks. Eugeniusz Dutkiewicz, ks. Stanisław Puchała, ks. Czesław Podleski, ks. Jan Drob i ks. Benedykt Zowada.
2000
- 2001
Hospicjum otrzymuje status Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Katowicach.
- 2003
Organizacja V Zjazdu Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego.
-
Pielgrzymka hospicjów do Włoch z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła 11 i beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty.
-
Organizacja koncertów i aukcji charytatywnych na rzecz dzieci - podopiecznych Hospicjum.
- 2004
Z inicjatywy nowej przewodniczącej hospicjum, Renaty Dziewior, powstaje zespół wyjazdowy. Dyżur zespołu trwa 24 godziny na dobę.
- 2008
Przenosiny do nowej, większej siedziby na ul. Sienkiewicza.
2010
- 2010
Hospicjum nabywa status Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki któremu może pozyskiwać środki pochodzące z 1% podatku.