Od 1986 do Dziś

1980

• 1986

Dr Maria Gross, mgr psychologii Beata Puchalska i mgr Elżbieta Szeliga postanawiają założyć hospicjum w Katowicach.

• 1987

Zaproszenie przez prałata Stanisława Puchałę, założyciela pierwszego hospicjum w Polsce - ks. Eugeniusza Dutkiewicza z Gdańska, który w wygłoszonym kazaniu przybliża ideę hospicjum.

arrow
  • Listopad 1987r. Pierwsze spotkanie wolontariuszy w Duszpasterstwie Akademickim w Katowicach. W trakcie kolejnych spotkań rozpoczynanych mszą œświętą, odbywają się szkolenia z podstaw opieki i leczenia bólu, prowadzone najczęściej przez dr Jadwigę Pyszkowską.

arrow
  • Pierwszą przewodniczącą zostaje Janina Sosnowska-Rakoczy- prawnik, kapelanem - ks. Stanisław Puchała, pomaga również œp. ks. Czesław Podleski. Początkowo jest trzech lekarzy i kilku wolontariuszy niemedycznych

• 1988

Styczeń 1988 r. Objęcie opieką hospicyjną pierwszej pacjentki.

• 1990

Powiększa się grono pomagających. Regularnie dwa razy w tygodniu odbywają się dyżury w Duszpasterstwie Akademickim, gdzie przyjmuje się zgłoszenia chorych.

• 1991

Nową przewodniczącą zostaje Teresa Trzeciak.

• 1993

Kapelanem hospicjum zostaje ks. Jan Drob. Pod jego duchowym kierownictwem organizowane są pierwsze dni skupienia w Kokoszycach.

• 1994

Hospicjum nabywa osobowośœć prawną i staje się Stowarzyszeniem. Odbywa się pierwsze Walne zebranie Członków Stowarzyszenia - wybrany zostaje Zarząd i Komisja Rewizyjna.

arrow
  • 31 paŸździernika 1994 r. Dzięki władzom Urzędu Miejskiego w Katowicach hospicjum otrzymuje lokal przy ul. Plebiscytowej, na zasadzie użyczenia - do remontu. ŒŚrodki pieniężne przyznaje Wojewódzki Zespół Pomocy Społecznej. Pomagają też sponsorzy.

arrow
  • W tym samym roku zostaje powołana do życia Wspólnota Rodzin Hospicyjnych - z inicjatywy ks. Ryszarda Mikołajczaka, kapelana Hospicjum œw. Jana Kantego w Poznaniu. Pierwszą przewodniczącą zostaje Elżbieta Iwańska, rok póŸźniej Jadwiga Sosnowska-Klimanek.

arrow
  • Hospicjum otrzymuje pomieszczenie magazynowe na sprzęt medyczny, udostępniany podopiecznym nieodpłatnie.

• 1995

6 marca 1995 r. Pośœwięcenie nowej siedziby hospicjum - dyżury odbywają się cztery razy w tygodniu.

• 1997

Obchody 10-lecia działalności. Uroczystą mszę w siedzibie koncelebrują ks. Eugeniusz Dutkiewicz, ks. Stanisław Puchała, ks. Czesław Podleski, ks. Jan Drob i ks. Benedykt Zowada.

• 2001

Hospicjum otrzymuje status Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Katowicach.

arrow

Organizacja V Zjazdu Ogólnopolskiego Forum Ruchu Hospicyjnego.

arrow
  • Pielgrzymka hospicjów do Włoch z okazji 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła 11 i beatyfikacji Matki Teresy z Kalkuty.

arrow
  • Organizacja koncertów i aukcji charytatywnych na rzecz dzieci - podopiecznych Hospicjum.

• 2004

Z inicjatywy nowej przewodniczącej hospicjum, Renaty Dziewior, powstaje zespół wyjazdowy. Dyżur zespołu trwa 24 godziny na dobę.

arrow

Przenosiny do nowej, większej siedziby na ul. Sienkiewicza.

• 2010

Hospicjum nabywa status Organizacji Pożytku Publicznego, dzięki któremu może pozyskiwać œśrodki pochodzące z 1% podatku.